ARTYŚCI

ARTYŚCI INTERFERENCE FESTIVAL 2016

 

KONCERTY:

KUBA SOJKA, 7 października godz. 21:30 Sala Główna

Kuba Sojka aka Psi-Acoustic to młody producent, live performer i muzyk pochodzący z Mysłowic, jeden z czołowych przedstawicieli polskiej sceny elektronicznej.

Pierwsze eksperymenty muzyczne zaprezentował w 2007 roku pod pseudonimem Psi-Acoustic. Po dwóch latach nawiązał współpracę z legendarną wytwórnią z Detroit, Matrix Records, dla której nagrał muzykę w stylu detroit techno, deep house, acid house, minimal, tech-house i future jazz.

Kolejne, nieco bardziej jazzowe i soulowe produkcje ukazały się w chicagowskiej wytwórni Mathematics Recordings. Na EP "Bright shadow of a star" było już słychać zalążki future jazzu, a album "Mysterious intrigue", wydany na 2x12", znakomicie połączył artystyczny świat jazzu z klubowym i undergroundowym brzmieniem detroit techno i chicago house. Muzyk miał również okazje współpracować z takimi wytwórniami jak Minimalsoul Recordings czy Souliner.
Kuba nieprzerwanie gra do tej pory :) Zagra też na Interference Festival 2016, w Gdański Teatr Szekspirowski/The Gdansk Shakespeare Theatre, już 7 października. Zapraszamy!
 
 
 
ZEBRA KATZ, 7 października godz. 22:45 Sala Główna
 
Bass-centryczna, minimalistyczna muza. Performer na scenie. ZEBRA KATZ. Nowojorski producent i artysta multimedialny na Interference Festival 2016 w Gdański Teatr Szekspirowski/The Gdansk Shakespeare Theatre, 7 października 2016!
 
 
Multimedialny artysta-performer, który stał się raperem i producentem, ma za sobą długą drogę. Wywodzący się z lekko zabarwionej elektroniką i zorientowanej na modę nowojorskiej sceny (tej samej, która stworzyła takich artystów jak Lana del Rey czy Azealia Banks), Brooklińczyk wyszedł z cienia dzięki “Ima Read” - warczącemu, minimalistycznemu hitowi wydanemu przez wytwórnię należącą do Diplo - Mad Decent - w 2012 roku. Od tego czasu klip do kawałka zebrał ponad 2 miliony wyświetleń na Youtubie, a sam numer dołączył do oprawy dźwiękowej w pokazie Ricka Owensa na Tygodniu Mody w Paryżu, lądując wśród kawałków Tricky'ego, Azealii Banks, Gangsta Boo czy Busta Rhymes. W kolejnych latach piął się na wyżyny wydając swoją muzykę przez Mad Decent (jak chociażby szalone 'Tear the house up' nagrane z udziałem Herve), helsińską wytwórnię Signal Life oraz niezależnie, swoją własną, ZKF Records - wszystko to, będąc w trasie koncertowej po całym świecie. "Zebra Fucking Katz", jak nalega by być nazywanym brookliński MC, podczas próby dźwiękowej miał na sobie szlafrok, jednak na scenie pojawił się w kombinezonie i opasce na oku, na stole didżejskim postawił butelkę różowego wina i poruszając się z pewnością, jakby cały festiwal skupiał się tylko wokół niego, zaczął swój występ. Wmieszał się w tłum w trakcie intro i dość szybko pochłonął go całkowicie, zrzucając z siebie biały kombinezon i odkrywając kolejny (również cały biały) strój. Widownia natychmiast się podwoiła, a on zdobył serca nowoprzybyłych za pomocą "Red River" - ody do szampana, w której punkcie kulminacyjnym wspomniany wcześniej trunek wystrzelił nad tłumem. Ta ekscytacja przyciągnęła jeszcze więcej osób i oni również dołączyli do grona fanów Zebra Katz, kiedy ten uczył ich, jak śpiewać razem z nim jego największy klubowy hit "Ima Read".
 
 
ZAMILSKA, 7 października godz. 00:00 Sala Główna
 
Muzyka ZAMILSKIEJ rozpoznawalna jest poprzez ciężkie, rytmiczne, wypełnione basem brzmienia. Pierwsze skojarzenie: techno. Jednak jej muzyka wybiega poza definicje tego gatunku i niełatwo ją zaszufladkować. Oscyluje pomiędzy elektroniką, world music a noisem.
 
 
Na scenie ZAMILSKA emanuje energią, a każdy koncert to żywiołowa dawka monstrualnego basu i potężnych bitów, wprowadzająca publiczność w taneczny trans. Nowe wydawnictwo, Undone, czerpie inspiracje z różnorodnych źródeł: od surowych brzmień z rodzimego Śląska precyzyjnie przeplecionych plemiennymi śpiewami oraz orientalnymi dźwiękami poprzez mechaniczne odgłosy aż po industrialny brud.
 
Debiutancki album Untune z 2014 umożliwił Zamilskiej zainstnienie na rynku muzycznym nie tylko w Polsce, ale też za granicą, a także występy w całej Europie. ZAMILSKA zadebiutowała utworami Quarrel i Duel 35 (który rozbrzmiał nawet podczas pokazu domu mody Dior w Tokyo). Miała również okazję pracować nad projektami muzycznymi (remixy) oraz modowymi. Stworzyła oprawę muzyczną do pokazu mody „Hold the Rivers” projektanta Michała Szulca. Na swoim koncie producentka ma kolaboracje z Marią Peszek, dla której wykonała remix utworu „Sorry Polsko” oraz jego wspólne wykonanie podczas cyklu Męskie Granie. Na zaproszenie radiowej Czwórki narodziła się kolaboracja z polskim raperem Quebonafide. Artyści wspólnie nagrali utwór pod tytułem „Święty Spokój” w ramach cyklu Żywy Gig.
 
Twitter @zamilska
Instagram @zamilska
 
PARYSS, 8 października godz. 1:00 Sala Archeo

Przygodę z muzyką rozpoczął w 1998 roku i na ten okres datuje zakup pierwszych winyli. Z roku na rok jego poczynania nabierały rozpędu. Jest prekursorem trójmiejskiej sceny electro i jednym z pierwszych w tym stylu w kraju.

Rezydent sopockiego Sfinksa w latach 2004 - 2009 r., 2012 - 2015r.  W tym okresie zrealizował w nim około 300 imprez zapraszając po nad 450 artystów z kraju i świata. 

Jego najukochańsze "dziecko" BUŁKA PARYSS'KA (od 2005 r.) stała się w krótkim czasie wydarzeniem niemalże kultowym. Zapoczątkował tym samym jako pierwszy w Sopocie kulturę czwartkowego imprezowania, wprowadzając nową jakość i świeży powiew w prezentowaniu niezależnej muzyki klubowej. Bułkowe wypieki serwowane były także w sopockiej Versalce i Papryce, w gdańskim Apartamencie, Wielu Twarzach, Buffecie, klubie B90, poznańskim SQ oraz łódzkim Oiomie. Do chwili obecnej odbyło się ponad 250 imprez na których pojawiło się około 400 polskich i zagranicznych wykonawców.

 
 
 
 
REBEKA, 8 października godz. 00:00 Sala Główna
 
Od wydania debiutanckiej płyty „Hellada” REBEKA (Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny) konsekwentnie umacnia swoją pozycję na polskim rynku muzycznym. Zdobyli tytuł Płyty Roku 2013 przyznawany przez Gazetę Wyborczą, zagrali kilkadziesiąt koncertów w Polsce i za granicą.
 
Udowodnili, że są dojrzałymi, pewnymi swoich artystycznych atutów twórcami.  Charyzma sceniczna, wyrafinowane kompozycje i silny głos Iwony to znaki rozpoznawcze REBEKI. Zespół w nietuzinkowy, świeży sposób łączy muzykę elektroniczną z ambitnym popem. Prezentuje oryginalne brzmienie i teksty, które angażują słuchaczy, nie pozwalają przejść obojętnie.
 
Wiosną br. Ukazał się najnowszy album REBEKI zatytułowany „Davos”. To materiał dojrzalszy choć odrobinę bardziej dziki niż "Hellada. Organiczne brzmienia syntezatorów przeplatające się z gitarami to kontynuacja zamysłu grania muzyki elektronicznej na żywo. To album pełen różnorodnych piosenek - od melancholijnych po klubowe energetyczne brzmienia.  Nazwa płyty nawiązuje do “Czarodziejskiej góry” Thomasa Manna. Tak jak tytułowa czarodziejska góra wpływa tajemniczo na mieszkańców Davos, tak stan tworzenia i słuchania muzyki przenosi nas w magiczne miejsca, odrywa od rzeczywistości, przemienia.
 
 
 
 
 
WEISS, 8 października godz. 22:00 / 1:00 Sala Główna / Sala Archeo
 
Weiss - dawniej Elektrische.TV
 
Harmoniczny rytm. Agresywne piękno. Jing jang.

Największy zadzior polskiej klubowej elektroniki, zaprosiwszy wokalistkę Adre'n'alin,  zapowiada pod nowy, bardziejliryczny etap swojej twórczości - album "33  Godziny". Teraz pod własnym nazwiskiem.                                                                                    
Pierwszy bezkompromisowy LP "Starter" wydał jako Elektrische.TV.
Przez to podzielił scenę min. z Venetian Snares, Vitalic, Neil Landstrumm,
Darkstar (Warp Rec), Lone, Lapalux, Oszibarack ..
 
Eksperymentator i ideolog; Od niedawna współpracuje z firma D16 Audio.
Prócz tworzenia bezkompromisowej, trudnej do sklasyfikowania tanecznej elektroniki, ustanowił gatunek "Ultradance" - przemielony metal z lat 90ych. Współautor soundtracku filmu "Ixjana" braci Skolimowskich oraz "Satan Spa" Piotra Kielara. Autor alternatywnego soundtracku do "La Antena" na
zlecenie Planete+ Doc Film Fest 2013.

Singiel 2014: http://youtu.be/BvJX695kx9I
Album 2012: www.Starter.PinkKong.pl
Stary fanpage (nowego jeszcze nie ma): www.fb.com/Elektrische.TVmusic
Soundcloudy: http://snd.sc/Zs4gZB http://snd.sc/Zs4lfP http://youtu.be/Wzo9nxmHG1Y
Planete+ Doc Film Fest trailer: http://youtu.be/vH2qvPtMT_I
Wywiad w 4ce: http://youtu.be/VxRPnbZG2fU
 

 

GOŚCIE

 

Anna Maliszewska - Case study klipów „Samotny tata” i „Ej Maria” Marii Peszek, 7 października godz. 16:30 Sala Archeo

Anna Maliszewska- Czołowa realizatorka teledysków w naszym kraju, tworząca wideoklipy m.in. dla Dawida Podsiadło, Sistars, Reni Jusis czy Hey. Autorka filmów i reklam. Jej realizacje otrzymały wiele nagród i nominacji, m.in. Fryderyka w kategorii Najlepszy teledysk za wideoklip
"Sutra" dla zespołu Sistars (2004) oraz Grand Prix na Yach Film Festival za teledysk Reni Jusis "Ostatni Raz".  Na spotkaniu artystka
zaprezentuje case study klipów wykonanych dla Marii Peszek.

https://www.youtube.com/watch?v=zBcQq1U7mP0


 

 

 

 

 Tomek Ducki - Making of „Paradise awaits" laureata kat. Wideoklip z 2015 roku, 7 października godz. 17:30 Sala Archeo

 

 

Tomek Ducki - twórca wielokrotnie nagradzanych krótkometrażowych filmów animowanych, autor teledysków i wizualizacji dla zespołów takich jak Basement Jaxx czy ZHU. Laureat zeszłorocznej edycji IF w kategorii wideoklip zaprezentuje kulisy powstania  zwycięskiej pracy „Paradise awaits”.

 

 

 

Kuba Sagan - Podwieczorek Reklamożerców, 7 października godz. 19:00 Sala Główna

 

Kuba Sagan - absolwentł Szkoły Mistrzów Reklamy przy Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Creative Director w największej, niezależnej agencji digital w Polsce. W reklamie od prawie 10 lat, na koncie ma ok. 30 nagród i wyróżnień na festiwalach polskich i zagranicznych. Przez magazyn F5 uznany za jednego z 10 najzdolniejszych copywriterów młodego pokolenia. Prawdopodobnie najmłodszy dyrektor kreatywny na rynku. Prywatnie ojciec syna, geek PS4, zajawiony na piłkę, bieganie, Netflixa i sportswear. Podczas „Podwieczorku reklamożerców” będziemy mogli ujrzeć najrozmaitsze reklamy prosto z festiwalu w Cannes Lions 2016

http://kubasagan.tumblr.com

 


 

 

Piotr Bosacki - Prezentacja twórczości Piotra Bosackiego + spotkanie z artystą, 8 października godz. 14:45 Sala Archeo

 

Piotr Bosacki - działa na pograniczu wielu dyscyplin – muzyki, sztuki, animacji i literatury. Koncentruje się na problemach kompozycji, czyli na czymś, co jest z istoty abstrakcyjne. W 2012 roku otrzymał Nagrodę "Arteonu". Wiele z jego animacji nagrodzono na prestiżowych festiwalach filmowych.

Podczas wykładu będzie okazja zobaczyć wybrane prace artysty jak i z nim porozmawiać.

http://culture.pl/pl/tworca/piotr-bosacki

 

 

 

 

 

Wojciech Bąkowski - „Analiza wzruszeń i rozdrażnień” – spotkanie z artystą, 8 października godz. 16:30 Sala Archeo

 

Wojciech Bąkowski - Reżyser filmów animowanych i wideo, artysta sztuk wizualnych, poeta, muzyk, autor audioperformensów i muzyki alternatywnej. Wojciech Bąkowski to jeden z najbardziej oryginalnych i wyrazistych artystów, działających w obszarze filmu animowanego. 

Jego twórczość - zajmuje już znaczącą pozycję w świecie sztuki najnowszej, nie tylko w Polsce. 

„Analiza wzruszeń i rozdrażnień” - zaprezentuje nam twórczość artysty i da okazję z nim porozmawiać

 http://culture.pl/pl/tworca/wojciech-bakowski

 

 

Jacek Opaluch (Agencja K2) - "Prelekcja o narracji w fabułach" – wykład, 8 października godz. 17:45 Sala Archeo

Jacek Opaluch - 10 lat doświadczenia w projektowaniu dla nowych mediów. Grafik, projektant, ilustrator, flashowiec. Potem niezależny konsultant i dyrektor kreatywny. Pracuje, pracował i współpracował przy takich brandach jak Nokia, Play, Coca Cola, Ikea, Carlsberg, Deutsche Bank, Winiary i wiele innych. Prywatnie stara poruszać się po obrzeżach szeroko pojętego wpływu Internetu na społeczeństwo i jednostkę. Zmiany w kulturze, oddziaływania pomiędzy on- i offlinem, estetyka i wpływ technologii na marketing. Obecnie dyrektor artystyczny w K2 Internet SA.

www.seventhmodel.com/blog/

 www.zudlich.pl/blog

 

 

 

 

Bogna Burska - "Co artyści biorą od innych?" – wykład Found Footage w sztuce i filmie, 8 października godz. 19:00 Sala  Archeo

 

Bogna Burska – polska artystka wizualna i dramatopisarka. Doktor habilitowana, adiunkt w Katedrze Intermediów na Wydziale Rzeźby gdańskiej ASP. Artystka posługująca się wieloma formami wypowiedzi; autorka instalacji, realizacji przestrzennych, fotografii, prac malarskich i wideo. Juror Interference Festival 2014.


 

 

 

 


Zbigniew Rybczyński - Juror Specjalny

 

Zbigniew Rybczyński- reżyser filmów eksperymentalnych, realizator wideoklipów dla światowej sławy muzyków, laureat Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany. Uważając ludzkie postrzeganie świata za ograniczone, relatywne, Rybczyński szuka sposobów, by znaleźć nowy punkt widzenia. Bohater filmów dokumentalnych Zbig i Tango - Oscar dla animacji. Zeszłoroczny laureat Interference Festiwal za całokształt twórczości.

 

 

 

 

Małgorzata Halber - Gala rozdania nagród, 8 października godz. 20:30 Sala Główna

 

Małgorzata Halber - Prezenterka telewizyjna, dziennikarka muzyczna. Autorka książki "Najgorszy człowiek na świecie". Prowadząca galę rozdania nagród Interference Festival 2016.

http://malgorzata-halber.codziennikfeministyczny.pl/

 

 

 

 

 

Olaf Deriglasoff - Gala rozdania nagród, 8 października godz. 20:30 Sala Główna

 

Olaf Deriglasoff –  Gitarzysta, basista, muzyk sceny niezależnej, kompozytor, autor tekstów, aranżer i producent muzyczny. Członek zespołów Apteka, Homo Twist,  Püdelsi, KNŻ, Deriglasoff. Prowadzący galę rozdania nagród Interference Festival 2016.

 

http://www.deriglasoff.com/

 

 

 

Heidi Hörsturz - Gala rozdania nagród, 8 października godz. 20:30 Sala Główna

Multimedialna artystka Heidi Horsturz zajmuje się dziedziną performensu audiowizualnego, sztuką wideo i sztuką dźwięku. Jej prace były prezentowane na wielu międzynarodowych wystawach, w galeriach i na festiwalach sztuki (między innymi: ICA London, European Media Art Festival, MEM Festival Bilbao, Klik! EYE Amsterdam, Miami New Media Festival). Jej animacje, występy na żywo i instalacje łączą sztukę współczesną z estetyką trash. Heidi opublikowała limitowaną serię winyli i taśm, na których bada powiązania między hałasem, sztucznym przestymulowaniem a stworzonymi powiązaniami wizualnymi. Jej prace kładą między innymi nacisk na potrzebę współczesnego społeczeństwa, by doświadczać przestymulowania w gwałtownie skracających się momentach skupienia uwagi. Poszukiwanie szokujących informacji, kontekst seksualny, tęsknota za kolorowym światem próbują zastąpić obecną depresję. Represje autorefleksji za pomocą audiowizualnych ataków mózgu symbolizują pragnienie sztucznie stworzonego świata. Cyfrowy orgazm, który przykryje emocjonalne relacje z naturalnym środowiskiem.

 

http://heidihoersturz.blogspot.nl/

Promovideo: https://www.youtube.com/watch?v=J4ko1ImHIgA

 

TRIX- VJ Battle, 8 października godz. 22:00, Sala Główna

Albert "Trix" Thompson - znany na całym świecie B-Boy i MC na międzynarodowej scenie breakdance'u. Jego niezwykła prezencja sceniczna i umiejętność do poruszania tłumem jest legendarna. Dzięki występom i podróżom ze swoją ekipą rozwinął swój talent nie tylko jako B-Boy, ale i jako MC, i skutecznie połączył obydwa w swoim show. Kolejnym wielkim odkryciem Trixa było wrotkarstwo - do swoich pokazów jazdy na wrotkach dołączył breakdance'owe ruchy, dzięki czemu udało mu się zwyciężyć w mistrzostwach English Midlands aż dwa razy. Trix stał się międzynarodową ikoną od momentu, gdy w 1995 roku poprowadził największą na świecie imprezę breakdance - coroczne International Battle of the Year w Brunswick.